Bieganie. Czy jest dla każdego?

lis 21, 2022

Rolowanie mięśni

Bieganie. Czy jest dla każdego?

Pewnie nie raz przez Twoją głowę przemknęła myśl „Czy bieganie jest dla mnie?”. W końcu to jeden z najbardziej efektywnych treningów, do którego nie potrzeba też żadnego sprzętu poza odpowiednim obuwiem. Odpowiedź na to nie jest niestety prosta.
Bieganie jest oczywiście zdrowie i niesie dużo korzyści, jest idealnym ćwiczeniem do budowania Twojej kondycji, polepszy prace serca, wyrzeźbi Twoją sylwetkę, wzmocni całe ciało, można wykonywać je wszędzie.
Jednak bieganie nie jest dla każdego, to czy możesz biegać zależy od kilku czynników zdrowotnych, przez które bieganie może stać się dla Ciebie niebezpieczne.
Jakie są więc przeciwwskazania przed bieganiem?
Jeśli cierpisz na dużą nadwagę może to nie być odpowiedni sport dla Ciebie. Bieganie jest świetnym ćwiczeniem odchudzającym, jednak duża waga połączona z bieganiem może obciążyć Twoje stawy i doprowadzić do kontuzji takich jak uszkodzenie stawów skokowych, a nawet kości.
Kolejne przeciwwskazanie to choroby serca i układu krążenia, nie dyskwalifikują Cię one całkowicie z biegania, jednak przed warto udać się do lekarza, aby stwierdził co będzie dla Ciebie odpowiednie. Do kategorii, przed która należy skontaktować się z lekarzem należą także choroby stawów i ogólne problemy z nimi. Bieganie może pogorszyć ich stan. Dołączyć można także problemy z układem oddechowym np. astma.
Jeśli wymienione przeciwwskazania nie dotyczą Ciebie, gratuluje, jesteś idealną osobą do rozpoczęcia biegania. Pamiętaj jednak, aby nie zaczynać drastycznie. Zacznij od marszobiegu!
Polega to na tym, że biegniesz, a gdy czujesz, że zbliża się Twój limit zacznij marsz do momentu, aż poczujesz się lepiej. Z każdym treningiem możesz zacząć wydłużać czas biegania.
Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących biegania i chcesz ulepszyć swoją technikę, skontaktuj się ze mną!