Picie wody. Dlaczego jest tak ważne?

gru 16, 2022

Picie wody. Dlaczego jest tak ważne?

W ludzkim organizmie woda wynosi do nawet 60%.

Dobre nawodnienie Twojego organizmu jest więc jedną z najważniejszych rzeczy w ciągu dnia. Przez zbyt małe ilości wypitej wody możesz czuć zmęczenie, brak koncentracji, brak uwagi, senność, zawroty głowy, a powtarzające się odwodnienie może doprowadzić do jeszcze gorszych skutków.
Woda w organizmie jest odpowiedzialna za wiele rzeczy. Reguluje temperaturę ciała, transportuje substancje odżywcze oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn oraz zapobiega niektórym bólom.
Woda wspomaga także odchudzanie. Pijąc wodę przed posiłkiem Twój apetyt zostaje wstrzymany dzięki czemu czujesz sytość po mniejszej ilości jedzenia. Poprawia również metabolizm i trawienie.
Powinno się pamiętać, że nawadniać powinno się głownie wodą. Różnego typu napoje nie dają tak dobrego efektu jak woda.
Ile więc powinno pić się wody dziennie? Specjaliści polecają dwie metody na obliczenie zapotrzebowania.
Pierwszy polega na liczeniu 30ml wody na każdy kilogram ciała. Przykładowo, osoba ważąca 75kg powinna pić 2,25L wody w ciągu dnia.
Drugi polega na policzeniu 1ml wody na każda kalorie dziennego zapotrzebowania. Przykładowo, osoba spożywająca 2500 kalorii dziennie powinna pić 2,5L wody w ciągu dnia.
Należy jednak pamiętać, że w sezonie letnim ilość pitej wody powinno się zwiększyć, ponieważ szansa na odwodnienie lub nawet udar jest zwiększona.
W dzisiejszym zabieganym świecie ciężko jest pamiętać aby regularnie się nawadniać. Pomóc sobie możesz ustawiając przypomnienia na telefonie. Istnieje też wiele aplikacji mobilnych stworzonych specjalnie do przypominania o piciu wody i kontrolowania ile się jej wypiło. Powinno się pamiętać o tym, że nie możesz wypić całego litra wody na raz. Wodę powinno pić się w małych ilościach ale często i też nie tylko kiedy dopadnie Cię pragnienie.
Jeśli potrzebujesz więcej porad dotyczących zdrowych nawyków – skontaktuj się ze mną.