Rolowanie mięśni
Rolowanie mięśni
Uczęszczając na siłownie pewnie Twojej uwadze nie umknęły małe, niepozorne wałki. Są to właśnie rollery, które zyskują coraz większą popularność wśród osób zaawansowanych w wykonywaniu sportu, ale i amatorów.
Rolowanie mięśni to jedna z form automasażu wykonywanego za pomocą właśnie rollerów. Będzie świetnym dodatkiem do Twojego treningu niezależnie od tego jaką dyscyplinę uprawiasz. Rolowanie przyśpiesza regenerację, łagodzi ból, zwiększa zakres ruchu, elastyczność i gibkość mięśni, zmniejsza ryzyko kontuzji.
Rolowanie możesz wykonywać przed jak i po treningu, nie ma przeciwwskazań dla żadnej z tych opcji. Przed treningiem może zaliczać się jako część rozgrzewki. Należy wtedy rolować równomiernie wszystkie partie mięśniowe, aby przygotować je do intensywnego wysiłku. Rolowanie po treningu świetnie rozluźni i rozmasuje napięte mięśnie co przyśpieszy ich regeneracje. Trzeba też pamiętać, że początki w rolowaniu mogą być bolesne oraz sprawiać dyskomfort. Nie należy się mimo to zniechęcać, bo dobrą wiadomością jest zmniejszenie się bólu przy regularnym stosowaniu rolowania.
Jednak jak przy każdej aktywności fizycznej należy zachować środki ostrożności, aby nie zrobić sobie krzywdy. Trzeba pamiętać o rolowaniu całego mięśnia i z różnych stron. Przez to, że rolowanie jest dość bolesne, trzeba dobrać właściwy nacisk. Tam gdzie mięsień jest rozluźniony nie powinniśmy stosować takiego samego, mocnego nacisku jak przy mięśniach bardziej napiętych. Zwrócić uwagę trzeba też na tempo rolowaniu. Przy rozgrzewce powinno być ono dynamiczne, ale po treningu powinno się robić to już wolniej i delikatniej.
Jeśli nie wiesz jak zacząć rolowanie, jak odpowiednio rolować mięsnie, jak dobrać nacisk i tempo odpowiednie dla Ciebie skontaktuj się ze mną, udzielę Ci potrzebnych wskazówek i rad!