Trening siłowy – czy jest dla każdego?

lis 15, 2022

Rolowanie mięśni

Trening siłowy – czy jest dla każdego?

Takie pytanie mogło się kiedyś pojawić w Twojej głowie „Czy trening siłowy jest dla mnie?” Tak! Trening siłowy jest dla każdego. Wiele osób ma przeświadczenie, że wykonując trening siłowy od razu przybiorą na masie mięśniowej, co niektórych przeraża i odpycha od zaangażowania się w tego typu treningi. Jednak nie jest to prawdą. Na zwiększenie mięśni składa się kilka czynników, takich jak: odpowiednia dieta, regeneracja organizmu oraz odpowiednie treningi. Bez spełnienia ich zwiększenie mięśni nie jest takie proste. Trening siłowy niesie za sobą wiele pozytywów.

Odpowiednio wykonywany trening siłowy angażuje do pracy całe ciało. To co jest interesujące w treningu siłowym jest możliwość wykonywania go w różnych formach. Do ćwiczeń można wykorzystywać tylko ciężar swojego ciała, korzystając ze sztang/hantli lub ze sprzętów przeznaczonych do tego na siłowni.

Trening siłowy ma w sobie wiele zalet, które mogą Cię zachęcić do tej formy aktywności.
Poza tym, że możesz spalić dużą ilość kalorii takie ćwiczenia mają pozytywny wpływ na kości, więzadła i stawy, których jakość wraz z wiekiem się pogarsza. Poprawi się również Twoja postawa ciała oraz zmniejszy problem utrzymywania równowagi. Kolejnymi plusami jest wzmocnienie serca, co zmniejszy ryzyko wielu chorób np. zawału, miażdżycy.
Jak przy innych aktywnościach fizycznych poprawi się również Twoje samopoczucie dzięki wytwarzaniu endorfin – hormonów szczęścia.
Jednak mimo wielu plusów istnieją także wady. Wady polegają głównie na braku doświadczenia w ćwiczeniach, wykonywane źle mogą być bardzo niebezpieczne i powodować kontuzje. Ważne jest również aby nie przesadzać i robić wszystko zgodnie ze swoimi możliwościami oraz pamiętać o regeneracji.
Jeśli zachęciła Cię wizja treningu siłowego i chcesz spróbować lub wrócić do niego po przerwie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, przeraża Cię wizja niebezpieczeństw z tym związanych – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci udzielając niezbędnych informacji i układając plan ćwiczeń dostosowany do Twoich możliwości.